[mapa krajů] [seznam nemocnic]

Datum vyplnění dotazníku: 30.11. 2007
Nemocnice: Nemocnice ve Frýdku - Místku, p.o.
Oddělení: Novorozenecké oddělení
Adresa: E. Krásnohorské 321, 738 01  Frýdek - Místek
Počet lůžek pro děti: 24
Počet lůžek pro maminky: 24
Je u vás možnost ošetřování systémem "rooming-in"? Ano – na všech pokojích, jiný systém péče u nás není, s výjimkou novorozenců nemocných, vyžadujících speciální léčebnou či ošetřovatelskou péči.
Kolika dětem s maminkami můžete tuto možnost nabídnout? Všem.
Jde o standardní službu, nebo za ni maminky něco platí? Standardní služba.
Mají maminky možnost ubytovat se v nemocnici mimo vaše oddělení? Viz dětské oddělení.
Kde a za jakých podmínek? Viz dětské oddělení.
Máte k dispozici i tzv. nadstandardní pokoje (či nadstandardní lůžka)? Ano.
Pokud ano, jak jsou vybavené, jak se o nich rodiče dozvědí, kolik za jejich využití platí? Pokoj pro 1 matku a novorozence, vybaven jako civilní pokoj, s křesly, stolkem, lednicí, varnou konvicí, televizí, možnost připojení osobního počítače. 500,- Kč za noc.
Je u vás možné společné ubytování obou rodičů i s miminkem?
Kolik za takové ubytování rodiče platí?
Přijetí otce možné není, zatím tuto službu ani nikdo nepožadoval. Na nadstandardním pokoji umožňujeme přítomnost otce zcela libovolně během celého dne i večera, nemá na pokoji postel.
Má maminka možnost nepřetržitého kontaktu se svým dítětem?
Pokud ne, jaká existují omezení?
Ano. Omezení u dětí vyžadujících specializovanou péči - i tyto děti, pokud je to vzhledem ke zdravotnímu stavu možné, nosíme ke kojení, matky za nimi mohou i na speciální box.
Pokud miminko vyžaduje specializovanou péči, doporučujete maminkám, aby odjely domů, nebo aby setrvaly? Jednoznačně doporučujeme, aby setrvaly, propouštíme vždy společně matku i dítě až po úzdravě dítěte.
Pokud setrvají, co jim můžete nabídnout (ubytování, strava atp. – jakou částku za co zaplatí)? Jsou dále hospitalizovány tj. mají plnou penzi, neplatí nic.
Kým a jak často je maminka informována o zdravotním stavu svého děťátka a o dalším postupu léčby a péče o ně? Minimálně 1x denně, dle stavu dítěte i několikrát, matka je vždy přítomna vizitě lékaře.
Kdy a za jakých podmínek může miminko vidět tatínek?
Jaká jsou u vás návštěvní omezení nebo doporučení?
Kde se případně návštěvy odehrávají?
Ihned po porodu, dále v rámci návštěv. Návštěvy probíhají na pokojích. V nemocnici jsou oficiální návštěvní hodiny – ve všední dny odpoledne, v So a Ne i dopoledne, návštěvy jsou po dohodě možné i mimo ně.
Praktická podpora kojení
Jsou-li u vás hospitalizovány děti vyžadující hned po porodu specializovanou péči, dostávají kolostrum?
Pokud ano, za jak dlouhou dobu po porodu?
Ne.
Jak u vás v praxi vypadá iniciace a udržení laktace u maminek, jejichž novorozenec vyžaduje specializovanou péči? Nemáme JIP pro novorozence. I děti, které vyžadují specializovanou péči se snažíme, pokud je to možné, přikládat k prsu, ve výjimečných případech pak matka odstříkává mléko.
Doporučujete dítě krmit podle časového rozvrhu, nebo podle jeho vlastního rytmu a potřeb? Podle jeho vlastního rytmu a potřeb.
Má maminka možnost neomezovaného přístupu ke svému dítěti? Ano.
Má vaše pracoviště možnost pasterizace mateřského mléka? Ne.
Jak je u vás krmeno dítě, které nemůže sát od maminky? Alternativně – kádinka, po lžičkách.
Prostor pro poznámky: Novorozenecké oddělení je nedílnou součástí Dětského oddělení. Jsme Baby Friendly Hospital, cca 97 % dětí odchází domů plně kojených. Dlouhodobá podpora kojení, telefonní laktační linka, nyní nově i laktační poradna, kde mohou matky přijít i po propuštění ke konzultaci při problémech s kojením. 2 laktační poradci na oddělení.
Dotazník vyplnil(a): MUDr. Ivana Röschlová, primář
Telefon: 558 415 400

[mapa krajů] [seznam nemocnic]